Mimino s epileptickými záchvaty? Pozvali ho na vyšetření za tři měsíce

Představte si, že se vám v křečích opakovaně zhroutí několikaměsíční miminko. Děsíte se nejhoršího, nádoru nebo vážné nemoci, ale v nemocnici se dozvíte, že nejbližší volný termín na vyšetření je za tři měsíce. I to je aktuální příběh ze současného zdravotnictví.

Drsný příběh, který ilustruje zhoršující se zdravotní péči v Česku, vyplynul při setkání Krizového štábu s lékaři a sestrami v Nemocnici Tábor. Netýkal se této nemocnice - šlo dokonce o Prahu, kde je péče ještě stále lepší než v regionech. A zmínila ho Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP).

"Obrátil se na mě můj dlouholetý kamarád, lékař, primář z jedné nejmenované nemocnice. Pro devítiměsíční dítě svého známého potřeboval v Praze zajistit vyšetření u neurologa. Ten malý chlapec měl několik epileptických záchvatů. A termín na vyšetření dostal až za tři měsíce," popsala Dagmar Žitníková.

 

Čím více pacientů, tím méně peněz od pojišťoven

"Pro to děcko, pokud by mělo nádor nebo nějakou metabolickou poruchu, je to vyšetření životně důležité a ty tři měsíce mohou rozhodnout o jeho životě a smrti. Tohle se ve zdravotnictví přece nemůže dít! Zvlášť, když na účtech pojišťoven leží 60 miliard, které potřebujeme," uvedla Žitníková na setkání s táborskými zdravotníky.

Dodala i vysvětlení, proč se dítě k pomoci nedokázalo dostat. "Lékaři toho chlapečka odmítali a neošetřili. Víte proč? Protože za tu službu nedostanou zaplaceno. Ten systém je zrůdný - čím více pacientů nemocnice ošetří, tím méně za ně dostane zaplaceno. Čím více udělají CT vyšetření, tím více jim pojišťovna vezme ve vyúčtování. Tohle chceme změnit. Chceme znovu do zdravotnictví  vrátit lidský přístup a upozadit ekonomický problém, který žene nemocnice, aby lidi neošetřovali," uvedla Žitníková. Nakonec se jí podařilo zajistit dítěti vyšetření dříve.

 

Odcházející doktory a sestry nemá kdo nahradit

Příběh zmínila při návštěvě Tábora, kam zavítal Krizový štáb se svou kampaní a peticí Proti kolapsu zdravotnictví. Petice končí poslední den tohoto roku. Jejím cílem je sehnat do té doby nejméně deset tisíc podpisů, aby se podfinancovaným zdravotnictvím ze zákona musela zabývat Sněmovna.

S kampaní Krizový štáb už navštívil Orlovou, Ústí nad Orlicí, Pelhřimov, Kolíně, Karlovy Vary, Tábor a v pondělí se přesune do Zlína. V každém městě sbírá pod zeleným stanem "Polní nemocnice" podpisy veřejnosti a debatuje se zdravotníky v nemocnicích. A všude se objevují stejné stesky a problémy - nejsou peníze, nejsou lidé, doktoři i sestry stárnou a nemá je kdo nahradit. Zbývající personál je přetěžován na hranici sil a dokonce za hranici zákona. Delší čekací doby na nutná vyšetření nebo zákroky jsou pak důsledkem tohoto stavu.

 

Museli jsme přemluvit znovu do práce bývalé sestry v důchodu

Nemocnice Tábor je sice akciovou společností, ale trápí ji stejné neduhy jako celé zdravotnictví - především jde o nedostatek personálu a přetěžování toho zbývajícího. "Na našem oddělení máme dvě sestry v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Abychom to dokázali zvládnout, museli jsme přesvědčit a stáhnout z důchodu dvě bývalé sestry. Oddělení je sice papírově naplněné na minimální počet sester, ale tyhle tabulky byly sestavovány už před lety. Mezitím rapidně narostlo pacientů a práce, takže to neodpovídá reálným potřebám oddělení," vysvětlila zdravotní sestra táborské nemocnice a předsedkyně místní odborové organizace Martina Netrvalová.

Podobná je situace také s lékaři. Personální krize má ale i další negativní dopady na kvalitu péče. Upozornila na to lékařka Markéta Foltynová z neurologického oddělení nemocnice: "Starší a zkušení lékaři postupně odcházejí a nahrazují je mladí, kteří jsou často ale úplně bez zkušeností. Vyměňujeme je kus za kus, ale ty zkušenosti tam nejsou. Mezi nimi zeje obrovská propast. Totéž se týká i sester, ty zkušené a roky zapracované odcházejí. A nahrazují je mladé krátce po škole, pokud je vůbec seženeme. Třeba v mém oboru neurologie vůbec nevím, kde najít náhradu za doktora, který by odešel."

Podle lékařky by měly nemocnice mít co nabídnout medikům a budoucím sestrám, a to včetně dostatečného finančního ohodnocení, aby se zvýšila atraktivita práce ve zdravotnictví. "Kolaps na té personální úrovni se totiž už blíží," varovala Markéta Foltynová a připojila také svůj podpis pod petici kampaně. 

 

David Garkisch

Zdroj: Nasezdravotnictvi.cz