Právník: Nemocnice už neměla ani na rohlíky, skončilo to smrtí. Kolaps hrozí i jinde

Jak to vypadá, když krachuje vaše nemocnice? Na vlastní kůži to zažívají lidé na severu Čech. Nemocnice v Rumburku se dostala do insolvence. Byla v tak zoufalé situaci, že neměla ani na jídlo pro pacienty. Kvůli tamní nedostupné péči ale už možná dokonce umírali lidé...

Lužická nemocnice v Rumburku se v létě propadla do insolvence. Nevelké město s omezeným rozpočtem odmítlo platit její dluhy, které se vyšplhaly skoro na sto milionů. Teď je osud nemocnice v rukou insolvenční správkyně a její budoucnost zůstává značně nejistá. Více než padesát tisíc lidí v odlehlém Šluknovském výběžku u německých hranic tak přichází o dostupnou zdravotní péči.

 

Zemřeli kvůli nedostupné péči?

Situace zadlužené nemocnice byla už delší dobu neúnosná. Podle právníka a experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála navíc kvůli nedostupné péči umírali lidé. „Nemocnice už neměla ani na rohlíky pro pacienty a děly se tu takové věci, že zemřel muž, protože ho neměl kdo ošetřit. Je to první, ale zdaleka ne poslední příklad, jak u nás budou končit špitály v okrajových částech země, pokud nepřijdou změny,“ varoval v rozhovoru pro Info.cz právník Ondřej Dostál. Podle něj se kvůli nedostupné péči mohou objevit i první žaloby od lidí, kteří byli poškozeni.

Právník Dostál zmínil dva případy. V prvním byl muž s rakovinou kvůli nespádovosti odmítnut v Liberci a pak i v Ústí nad Labem. Když se konečně dostal k péči jinde, bylo už pozdě a zemřel. „Další případ je těhotná žena, kterou přivezla záchranka, neměla ale kam matku odvézt a plod zemřel,“ tvrdí Ondřej Dostál.

 

Povinnost zajistit péči má stát a nikdo jiný

Na čí hlavu v takovém případě padá vina? Podle právníka Dostála na stát. Nemocnice patří městu, ale její provoz a dluhy jsou objektivně nad finančními možnostmi skromné kasy radnice. Nemocnici navíc nechce převzít ani kraj.

Povinnost zajistit lidem zdravotní péči ovšem podle experta Dostála nemá ani město, ani kraj. Mají ji teoreticky zdravotní pojišťovny. „Ty ovšem u nás zároveň nesmí vlastnit zdravotnická zařízení, takže ony nemají jak naplnit zákonnou povinnost, i kdyby chtěly. V konečném důsledku padá odpovědnost za zajištění péče na stát,“ vysvětlil Ondřej Dostál.

 

Proč krachují nemocnice? Pojišťovny jim neplatí dost

Proč vlastně nemocnice v Rumburku krachuje a má stomilionový dluh? Na vině není ani město jako majitel, ani tak úplně vedení nemocnice kvůli špatnému hospodaření. Je totiž pokřivený systém plateb od zdravotních pojišťoven. Za stejné zákroky dostávají nemocnice napříč celou zemí různé úhrady – někde vyšší, někde nižší.

Lepší podmínky si s pojišťovnami dokážou pochopitelně vyjednat velké nemocnice. Ty malé, odlehlé a regionální na celý systém doplácejí. Jednoduše řečeno, za stejnou operaci slepého střeva dostanou od pojišťoven méně peněz než třeba velká pražská nemocnice. Náklady přitom mají stejné, někdy dokonce vyšší.

 

Rumburk je jen první ukázka

Právě proti tomuto neprůhlednému a nespravedlivému systému úhrad sestavil Ondřej Dostál ústavní stížnost. „Rumburk je bohužel jen první ukázka toho, jak vypadá náš pokřivený systém dohnaný do důsledku,“ varuje Dostál a upozorňuje, že zdravotní péči si platí stejně lidé ve městech jako v pohraničí, a měli by ji tedy mít stejně dostupnou a nemocnice by si měly účtovat a dostávat stejné úhrady.

„Lidé potřebují mít zajištěny základní zdravotnické jistoty, jako že když žena rodí, tak bude mít kde. Nebo že když spadnu z kola, tak jestli mě mají kam odvézt na chirurgii, že najdu svého praktika a nemusím za ním dojíždět přes půl dne. Koneckonců si všichni zdravotnictví platíme. Samozřejmě, peněz není hodně, ale ani málo. To, že se nevyužívají rovnoměrně, vede k tomu, že v některých regionech prostě skutečně není zajištěna péče. A to mi vadí,“ vysvětlil v rozhovoru Dostál.

 

Bude hůř a lidé začnou podávat žaloby

Co je možné očekávat v budoucnu? Změnu podle právníka Dočkala nepřinese možná ani tak ústavní stížnost, jako spíše tlak pacientů, a především jejich první žaloby. „Očekávám, že se lidé osmělí a padnou první žaloby kvůli nedostupnosti zdravotní péče. Zkrátka bude hůř v regionálním zdravotnictví, ale lidé se stále častěji budou ozývat spolu s tím, jak bude přibývat dalších menších nemocnic, které taky mají finance na hraně a hrozí jim pád. Takže přijde vlna žalob,“ předpovídá expert na zdravotnické právo Ondřej Dočkal.

Rumburskou nemocnici to podle něj ale už nezachrání. „Lékaři a sestry se o práci bát nemusí, hranice je kousek a tam práci najdou. Co se týče pacientů, jsou ale obavy namístě. Teď v každém případě insolvenční správkyně musí uspokojit věřitele a pak se uvidí. Nemocnici pak snad někdo koupí. A když ne, je ve hvězdách, jak tam stát zajistí svou povinnost obstarat lidem zdravotní péči,“ uzavírá.

 

Řešení krachu nemocnice podle ministerstva: Jezděte raději do Německa

Leccos o tom, jak bude stát zoufalou situaci na severu Čech řešit, napovídá poslední krok ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Ten tamní pacienty raději posílá za zdravotní péčí do Německa. Uzavřel zatím jakousi dohodu o budoucí dohodě na přeshraniční péči v německých klinikách a nemocnicích.

Parametry toho, jak a v jaké výši budou české zdravotní pojišťovny německé straně tuto péči proplácet, ještě nejsou jasné. Ale už teď je jisté, že v Německu se za ni platí víc. Čeští pacienti se tam nevyhnou ani nejrůznějším poplatkům typu toho třicetikorunového regulačního, který jsme si ale v tuzemsku zrušili. Jak a jestli jim budou pojišťovny hradit tyto náklady, zatím také není zřejmé. Téměř jisté ale je, že rezignace na řešení krachu nemocnice v Rumburku a odesílání pacientů do Německa bude pro české zdravotnictví i státní kasu dražší variantou.

 

David Garkisch