Pacientka: Na vyšetření rakoviny jsem čekala deset měsíců, pane ministře

Zjistí vám rakovinu. I jako laik víte, že jde o čas, ale na vyšetření čekáte třeba deset měsíců. To je realita, kterou popsali ministrovi zdravotnictví pacienti. Hodně naštvaní pacienti - rozčílil je svým příspěvkem na Twitteru, kde si pochvaloval, jak rychle se u nás léčí rakovina. Experti na PR ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi zpracovali pozitivní a pochvalnou zprávu pro jeho twitterový účet. Patrně mělo jít o odpověď na současnou kampaň lékařů, sester a pacientů Proti kolapsu zdravotnictví, s níž objíždějí republiku. Záměr ale tak úplně nevyšel - na ministra se obratem sesypaly až děsivé zkušenosti onkologických pacientů s českým zdravotnictvím.

Máte rakovinu? V pondělí jdete na léčbu, tvrdí ministr

Podtext twitterového příspěvku  Adama Vojtěcha byl zřejmý - kampaň je lživá a české zdravotnictví naopak šlape jako švýcarské hodinky. "Včera mi jedna lékařka říkala, že ten den diagnostikovala pacientovi nádor a řekla mu, že v pondělí nastoupí na léčbu. Pán byl v šoku, protože v TV teď pořád říkají, že na onkologickou léčbu se čeká 3 měsíce. Odbory svou lživou kampaní vytváří mezi lidmi strach. To už je za hranou!" napsal ministr nebo jeho PR tým na Twitteru.

Příspěvek měl skutečně ohlas, ale nikoli takový, s jakým jeho autor či autoři počítali. Na ministra se doslova sesypaly negativní zkušenosti onkologických pacientů. O léčbě do několika dnů se jim mohlo jen zdát. Ve skutečnosti někteří čekali mnohem déle než zmiňované tři měsíce. Nikoli na léčbu, ale na pouhé vyšetření se dostali někteří z nich dokonce až za deset měsíců. Přitom žili s nádorem v těle...

 

Pacientka: Jen na vyšetření jsem čekala 10 měsíců. S rakovinou v těle

Co se asi člověku honí hlavou, když ví, že má rakovinu a přitom měsíce čeká na další vyšetření? Ta zkušenost bude zřejmě nesdělitelná, přesto si ji ministr na Twitteru pod svým příspěvkem vyslechl. Jedna z pacientek mu napsala: "Deset měsíců od zjištění nádoru vyplněných čekáním na CT, MR, PET a na začátku měsíc na ultrazvuk. Jak jsem se dostala na onkologii, už to bylo rychlé. Už jsem v pohodě. Jenom putováním po doktorech člověk přijde na to, že to zdravotnictví opravdu nefunguje nebo spíš funguje jen pro někoho. Rovnou jsem se zeptala doktorky, kdyby se jednalo o její dceru, jestli by taky čekala na CT  přes dva měsíce. Operace byla na poslední chvíli, od hlasivek byl nádor necelé dva mm. Díky bohu mluvím."

Podobnou zkušeností si prošla i uživatelka Petra Barbora. Také jí diagnostikovali nádor, na léčbu ale nenastoupila "v pondělí", jak popisuje ministr Vojtěch. V bolestech o operaci prosila půl roku, během kterého jí v těle prý vybujely desítky metastáz. Přežila, ale na péči českého zdravotnictví nezapomene.

"Jeden den mi diagnostikovali nádor. Půl roku za strašných  bolestí jsem prosila o žádanku na operaci. Že prý operace nepospíchá. Desítky metastáz. Kupodivu ještě žiju. Dodnes jsem neslyšela ani Promiňte. Totálně mi to zlikvidovalo život, psychicky, fyzicky. Jsem troska, která je ráda, když si najde brigádu. Do normální práce nemůžu. Doživotně léky, které špatně snáším. Plus imunita, srdce atd. Ale to asi znáte jako lékař?"

Pisatelka se s původní profesí ministra zmýlila - není lékař, ale právník, jak ji hned ostatní opravili: "On není lékař. Je to právník a zpěvák ze Superstar. Medicínské vzdělání postrádá."

 

Lékaři ministrovi: Jste demagog a nejsměšnější ministr zdravotnictví

Na ministra ovšem reagovali i profesionálové, kteří mají jako lékaři nebo sestry přehled. Například zdravotní sestra Barbora Tomšů hned vyhmátla slabiny tvrzení o nástupu na léčbu "v pondělí". Ministra označila za demagoga par excellence: "A jak dlouho trvala ta diagnostika? Na kterém pracovišti to bylo? Co to bylo za nádor? Jasně, extirpaci nebo excizi bazaliomu udělají na kožním prakticky na počkání, je to lokální zákrok na cca 15 minut. Vy jste fakt demagog par excellence."

Za ostatní to shrnul další lékař: "Pane ministře, nějak se nedokážu zbavit pocitu, že jste úplně ten nejsměšnější ministr zdravotnictví, který tu kdy byl. Ale je to jenom pocit, graf nemám."

Máte podobné zkušenosti s nedostupností vyšetření u vážných nemocí? Napište nám na info@9pkz.cz.

 

David Garkisch

Zdroj: Nasezdravotnictvi.cz