Krizový štáb Babišovi: Už nelze přehlížet liknavost ministra Vojtěcha

Krizový štáb zdravotníků, odborů i pacientů se chystá na setkání s premiérem Babišem. Chce mu dokázat, že zdravotnictví je navzdory tvrzením ministra Vojtěcha před kolapsem a jede na dluh. A že už jde i o zdraví pacientů. Potřebné peníze přitom mají na účtech pojišťovny.

"Nejde přehlížet nabité čekárny, neustále se prodlužující čekací doby i na životně nezbytná vyšetření a zákroky, podfinancovanou domácí péči a rušení lůžek, jednotlivých oddělení i celých nemocnic. To jsou jen některé z dopadů liknavosti ministra zdravotnictví, kvůli které mohou pojišťovny proplácet do systému méně peněz, než je potřeba," popisuje Krizový štáb argumenty, s nimiž chce předstoupit ve středu před premiéra Andreje Babiše.

 

České zdravotnictví je v Evropě jako chudý příbuzný 

Zdravotníci jsou teď ve více méně otevřeném boji s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Ten odmítl jejich požadavek rozpustit část peněz, které z odvodů na zdravotní pojištění zadržují pojišťovny na svých účtech. Podle krizového štábu tak tyto peníze ve zdravotnictví citelně chybí.

Prvním a patrně nejdůležitějším požadavkem Krizového štábu je ovšem obecný příjem peněz do zdravotnictví. Mezinárodní srovnání ukazuje, že české zdravotnictví je kvalitou na stejné a často vyšší úrovni než v zemích západní Evropy, ale funguje za podstatně nižší peníze.

"Vyspělé západní země jako je Německo nebo Rakousko investují do zdravotnictví více než 11 procent svého HDP, průměr EU je těsně pod hranicí deseti procent. Není možné, abychom u nás fungovali s necelými sedmi procenty, systém jede na dluh,“ hodnotí podfinancování systému členka krizového štábu a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. "Ministr Vojtěch ignoruje realitu a tváří se, že se nic neděje. Věříme, že zítřejší setkání s předsedou vlády Andrejem Babišem otevře cestu k řešení kritické situace," doufá Dagmar Žitníková.

 

Porušování zákona znají i i zdravotníci v Ústí nad Orlicí

Žitníková je jedním ze zástupců "Krizového štábu", který tento týden zahájil kampaň Proti kolapsu zdravotnictví, s níž chce objet všechny kraje. Kampaň odstartovala v pondělí v Orlové na severní Moravě, kde mají lidé s krachem nemocnice a nedostupností péče zřejmě největší zkušenosti.

Další zastávkou bylo Ústí nad Orlicí. I tam rozvinuli zdravotníci svůj zelený stan s nápisem "Polní nemocnice" přímo před radnicí a sbírali od místních podpisy pod petici Proti kolapsu zdravotnictví.

A i v Ústí se s Krizovým štábem sešli v nemocnici místní zdravotníci. Druhé debaty celostátní kampaně a vlastně i druhé projekce videoklipu se účastnilo asi osmdesát lékařů, sester i dalšího personálu nemocnice v Ústí nad Orlicí. Diskutovali o porušování zákoníku práce, o přesčasech i výsledném vyčerpání. Všichni zúčastnění se shodli, že největším problémem nemocnice je právě nedostatek personálu a podpořili krizový štáb před středečním jednáním s premiérem Babišem.

 

Zdravotnictví nevzkvétá, ale chřadne

Protestující zdravotníci mají i návrh, kde peníze na podfinancované zdravotnictví vzít. Na účtech zdravotních pojišťoven totiž leží zhruba 60 miliard korun, které si naspořily z odvodů na zdravotnictví. Podle Krizového štábu jsou to peníze, které v "průtokovém" systému financování zdravotnictví citelně chybí. Zdravotníci proto žádali, aby z této částky ministr Vojtěch uvolnil alespoň 25 miliard pro nejhůře postižené nemocnice a druhy péče. Ministr to odmítl a podepsal úhradovou vyhlášku, která uvolnění těchto rezerv znemožňuje.

„Pojišťovny mají k dispozici desítky miliard na svých rezervních účtech. Jde o peníze, které vůbec nepotřebují a zadržují je protiprávně. Právě tyhle peníze ve zdravotnictví teď tolik chybí,“ vysvětlil lékař Martin Engel, člen Krizového štábu a předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů.

„Chceme ukázat reálný stav českého zdravotnictví. Nevzkvétá, jak nám tvrdí politici, ale začíná kolabovat. Pacienti jsou v ohrožení. V každé nemocnici, kterou navštívíme, bude jasně vidět, kde jsou systémové chyby a na co by peníze měly jít,“ dodal.

Krizový štáb otevře ve středu svoji "Polní nemocnici" všem Pražanům na Klárově. Tam budou moci svoji podporu zdravotnictví vyjádřit podpisem pod peticí. Odpoledne tam také plánují zástupci všech čtrnácti organizací sdružených v Krizovém štábu společné vyjádření po setkání s premiérem Babišem.

 

David Garkisch

Zdroj: Nasezdravotnictvi.cz