Chceme nemocnici, ne hřbitov! Lidé bojují za nemocnici v Rumburku

Zoufalou situaci s krachující nemocnicí, které čelí lidé na severu Čech, dokládá další demonstrace, která se konala v Rumburku. Lidé se sešli, aby dali najevo, že nechtějí přijít o nemocnici, která zajišťuje péči pro celý Šluknovský výběžek. Její osud je přitom velmi nejistý.

Za „svoji“ nemocnici demonstrovalo v horkém letním dni uprostřed Rumburku asi pět stovek lidí. Už jen tato účast ukazuje, že zdravotní péče není lidem lhostejná a že situace na severu Čech je vážná. Pokud se nenajde řešení, zkrachuje široko daleko jediná dostupná nemocnice s poliklinikou pro 55 tisíc lidí.

Není to navíc poprvé, co lidé za Lužickou nemocnici a polikliniku v Rumburku vyšli do ulic. Teď je to ovšem ještě aktuálnější. Nemocnici reálně hrozí, že zkrachuje a převezme ji insolvenční správce. Patří městu, ale to ji nezvládá dotovat a nechce hradit její mnohamilionové dluhy.

Město má obavy o osud nemocnice

Řešení, kdy by nemocnici převzal de facto kraj, se komplikuje. Rumburk odmítl podepsat smlouvu o smlouvě budoucí – obává se paradoxně o osud špitálu, protože ve smlouvě ani není stanoveno, jestli má být nemocnice dál provozována.

„Teoreticky mohou převzít veškerý majetek, nemocnici zavřít a rozprodat. To si asi netroufnou, ale zda ji budou provozovat rok, pět, nebo deset let, to tam vůbec není,“ řekl pro iDNES.cz starosta Rumburku Lumír Kus.

Sto milionů dluhu na město s 11 tisíci obyvatel

Starosta mluví o akciové společnosti kraje Krajská zdravotní (KZ), která už v regionu provozuje pět nemocnic. Ta by sice podle scénáře vyjednaného ministrem Vojtěchem měla nemocnici převzít, ale dosud váhá a městu negarantovala, že nemocnici skutečně převezme. 

Ukazuje se tak, že i „zbavit“ se nemocnice může být problém. Součástí dohody o převodu nemocnice je totiž i předchozí zaplacení jejích dluhů. Ty dosahují asi 100 milionů korun a jsou důvodem, proč je vlastnictví nemocnice pro Rumburk velkým soustem. Město má jen 11 tisíc obyvatel a omezený rozpočet.

Radnice se teď ale podle starosty obává, že sice za nemocnici zaplatí dluhy a předá ji, ale nový majitel ji zavře a rozprodá. Stejné obavy přivedly do ulic i obyvatele Šluknovského výběžku.

Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Aktuální starosti Rumburku se ale týkají i mnoha dalších regionů v zemi. Stát totiž dluží nemocnicím stovky milionů za poskytnutou péči a mnoho z nich tak bojuje o přežití, další omezují péči.

Proto se dalo dohromady devět velkých organizací, které vyzvaly premiéra a ministra zdravotnictví k řešení podfinancovaného zdravotnictví. Navrhují uvolnit polovinu miliardových rezerv zdravotních pojišťoven do úhrad za péči.

„Stát, respektive zdravotní pojišťovny dluží nemocnicím za provedené úkony stovky milionů korun. Nemocnice se tak dostávají do kritické situace, kdy nejsou schopny udržet kvalitu současné péče a budou nuceny péči omezovat. To se samozřejmě nejvíce dotkne pacientů,“ upozornil předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

Ten je představitelem jen jedné z devíti organizací, které vyzvaly premiéra Babiše ke schůzce a jednání. Kromě asociace nemocnic k nim patří i Česká lékařská komora, Svaz pacientů ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, Charita ČR, Rada seniorů ČR a Diakonie Českobratrské církve evangelické.

Výzva: Uvolněte miliardy z účtů pojišťoven

Zdravotní pojišťovny by ze zákona měly mít na svých účtech 1,5 procenta vybraného pojistného jako rezervu, tedy asi kolem pěti miliard korun. Dnes jich tam zadržují ale zhruba desetkrát víc – kolem 60 miliard. Jde přitom o peníze vybrané od pacientů a daňových poplatníků.

„Zdravotní pojišťovny vybírají od pacientů zdravotní pojištění a mají průběžně financovat zdravotní péči, na kterou mají pacienti nárok. Tím, že v tuto chvíli neoprávněně a protizákonně zadržují na svých účtech desítky miliard korun, omezují dostupnost péče pro pacienty a dostávají nemocnice, ale i soukromé lékaře do existenčních problémů. Ze zákona mohou pojišťovny vytvářet rezervy pouze ve výši 1,5 % vybraného pojistného, na jejich účtech ale leží nezákonně více než desetinásobek povolených rezerv,“ argumentuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Nemocnice se letos nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradové vyhlášce pro příští rok. Ta je přitom klíčová pro jejich plánování a hospodaření. Vyhlášku nyní musí stanovit ministr zdravotnictví. Asociace nemocnic proto společně s dalšími osmi organizacemi ministra Vojtěcha a premiéra Babiše vyzvala, aby kritickou situaci řešil a úhrady pro rok 2020 stanovil tak, aby nemocnice měly po celý příští rok zajištěný základní provoz. Za tímto účelem požadují uvolnit z účtů zdravotních pojišťoven pro příští rok na úhrady 25 miliard korun.

 

David Garkisch